İkinci El Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Eşya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el eşyayı satın

aldığınız yere göre dikkat etmeniz gerekenler değişir.

Örneğin ikinci el eşyayı görerek dokunarak bir pazardan ya da dükkandan satın alıyorsanız, herhangi bir defosu, hasarı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Aldığınız ürün elektronik, dijital bir cihazsa tam performansla çalıştığına mutlaka dikkat edin. Örneğin bir telefon alıyorsanız, bu telefonun tüm özelliklerine hakim olun, iyice kurcalamadan satın almayın. Ya da bir araba alıyorsanız, aynı şekilde bir test sürüşü yapın, arabanın donanımları ayrıntılar hakkında mutlaka fikir edinin. Satın alma işlemi sırasında soru sormaktan çekinmeyin. Aklınıza gelen her türlü soruyu ürünün cihazın sahibine yöneltin. Bu örnekleri satın aldığınız diğer hassas cihazlar üzerinde de uygulayın. Görerek dokunarak satın aldığınız ürünler daha basit eşyalarsa dış görünüşünde bozukluk olmaması satın almanız için yeterli neden olacaktır.


Eğer online

platformlardan ikinci el eşya satın alacaksanız,

güvenlik konusuna biraz daha önem vermelisiniz. Örneğin ödemenizi her zaman internet sitesi üzerinden gerçekleştirme taraftarı olun. Çünkü internet sitesi aracı olduğu zaman ödeme işleminiz daha güvenli bir şekilde gerçekleşir. Tabi bu konuda internet sitesinin de ünlü ve güvenilir bir marka olması önemlidir. Ürünü satan satıcının internet sitesindeki profilini iyi bir şekilde inceleyiniz. Dürüstlüğü ile ilgili şüpheleriniz varsa, bu satıcının ürününü satın almaktan vazgeçebilirsiniz. Ürünü satın almadan önce satıcıyla yüz yüze ya da telefonla iletişim kurun. Böylece daha güvenli ve samimi bir alışveriş süreci gerçekleştirebilirsiniz. Ürün satın alırken Güvenli E-Ticaret sistemi olan GET tekniğiyle de alışverişinizi yapabilirsiniz. GET tekniği ile yaptığınız alışverişlerde ürünü kullanabilir ve memnun kalmazsanız,birkaç gün içinde ürünü satıcıya geri iade ederek paranızı da geri alırsınız.


home_jet_list2

1- Hangi İkinci El Ürünler Alınabilir?

Bu konuda seçim şansı fazladır. Beyaz eşya, mobilya, ofis kırtasiye malzemeleri, müzik aleti, konut, arsa, motorlu taşıt ve ekipmanları, cep telefonu, bahçe yapı market malzemeleri, antika, kişisel bakım kozmetik gibi ürünler satın alınabilir.

home_jet_list2

2- Satın Alınması Yasak Ürünler

Alkollü içecekler, sahte ürünler, elektronik gözetleme sistemleri, uyuşturucu maddeler, havai fişek ve patlayıcılar, piyango biletleri, böcek ilaçları, kullanılmış kozmetik ürünleri, piyasadan çekilmiş ürünler, hükümetle ilgili lisanslar, kimlik kartları, kanuna aykırı tüm hizmet ve ürünler…